Obec Háj

Nakladanie s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom (BRKO) 2021

Kompostovisko

Vážení občania,
oslovujeme Vás v súvislosti so zmenami v zákone o odpadoch.

Za BRKO sa považuje vlastný biologicky rozložiteľný odpad pôvodcu, teda každého obyvateľa obce, ktorý tvorí kuchynský odpad vznikajúci pri varení a stravovaní v domácnosti… Čítajte ďalej…

Nakladanie s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom (ďalej len „BRKO“) v roku 2021 a ďalej

BRKO 2021 a čestné vyhlásenie

Vážení občania,

oslovujeme Vás v súvislosti so zmenami v zákone o odpadoch. Obec, ako subjekt, ktorý si plní svoje úlohy na úseku starostlivosti o životné prostredie, na základe zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, ktorý zodpovedá za nakladanie s komunálnymi odpadmi na svojom území podľa zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch v znení neskorších zmien a doplnkov vrátane BRKO.

Za BRKO sa považuje vlastný biologicky rozložiteľný odpad pôvodcu, teda každého obyvateľa obce, ktorý tvorí kuchynský odpad vznikajúci pri varení a stravovaní v domácnosti, napríklad zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny, varených jedál, potraviny, čaj, kávový výluh, a podobne.
Ďalej za organický odpad sa považuje najmä popol z dreva, hobliny, vlasy, perie, papierové obrúsky a servítky, pokiaľ sú bežne rozložiteľné v prírodnom prostredí.
Za prírodný odpad sa považuje tiež odpad zo záhrad, údržby zelene, nachádzajúcej sa v domácnosti ako zelený odpad, pokiaľ neobsahuje škodlivé látky.
Všetok tento odpad môžete kompostovať a ukladať na svoje vytvorené kompostovisko, čo  vôbec nie je náročné na vybudovanie. Stačí si niekde v rohu záhrady vybudovať kopu, drevenú ohradu, zakúpiť domáci kompostér a podobne. Tí, ktorí chováte hydinu, zajace, ošípané, hovädzí dobytok a iné domáce zvieratá  vlastne už máte vytvorené „zariadenie“, kde môžete BRKO odkladať.  Predpokladám, že keď chováte hydinu, zverinu, tak BRKO zužitkujete pre nich. Tí, ktorí nechováte hydinu a zverinu, tak Vás prosím, aby ste BRKO odovzdávali svojím príbuzným, susedom a známym. Neodkladajte prosím BRKO do smetných nádob, tak isto neodkladajte odpad zo záhrad, pretože to tam nepatrí a pri námatkovej kontrole zberovej organizácie, pri vývoze, môže Vám byť uložená sankcia (pokuta). Ale aj tak je povinnosť si domáce kompostovisko vytvoriť, aj keď neplytváte na výdavkoch na stravovanie.

Prečo sa všetko toto deje a prečo sa stále rozpráva o odpadoch? Nie je to výmysel našej obce, ani starostu, ani poslancov. Tak ako sa bude snažiť každý jeden z nás, tak sa bude odvíjať aj výška poplatku za komunálne odpady. V roku 2021sme poplatok za KO museli zvýšiť, pretože sa zvýšila cena za uskladnenie odpadu na skládke na Hornej Štubni a obec nesmie doplácať na odpady, všetko musíme zaplatiť my, občania. A práve o to ide. Vytvárať čo najmenej odpadu, ktorý končí v popolniciach,  a v kontajneri a separovať všetko, čo je povolené (viď leták, čo ste obdržali).

Ak by domácnosti nemali zriadené svoje vlastné kompostoviská, tak by Obec musela zriadiť viac stojísk v obci s hnedými kontajnermi a dať ich pravidelne vyvážať určenými zberovými spoločnosťami a tým by poplatok za komunálne odpady stúpol cca o 7 a viac € a to nechce nikto z nás, veď už teraz je poplatok vysoký.

Preto Vás prosíme, aby ste si vlastné kompostovisko zriadili a túto skutočnosť preukázali „Čestným vyhlásením“,  lebo obec musí vydokladovať, že všetky obývané domácnosti, t.j. na 100 %, majú zriadené vlastné kompostovisko. Čestné vyhlásenia Vám budú doručené do domácností v najbližších dňoch.

Prosíme Vás, aby ste „Čestné vyhlásenia“ odovzdali buď osobne na obecnom úrade, prípadne vhodením do schránky, alebo oskenovaním a zaslaním na adresu: urad@obechaj.sk

Zároveň Vám dávame do pozornosti, že v obci sú rozmiestnené 4 ks veľkokapacitných kontajnerov zelenej farby určených na zber skla. Jeden kontajner sa nachádza na hornom konci na verejnom priestranstve pri p. Ctiborovi D u b o  v  c  o v i, ďalšie dva kontajnery sú umiestnené na asfaltovej ploche pri obecnej garáži (ihrisku) a posledný kontajner je postavený pri p. Miroslavovi P a v l í k o v i na križovatke smerom na bývalé poľnohospodárske družstvo. Žiadame občanov, aby na zber skla používali len tieto kontajnery, pretože sklo sa už nebude zbierať do plastových vriec ako doteraz. Vhadzujte do kontajnerov len čisté sklo. Ďakujeme, že sa správate zodpovedne a ekologicky!

Prílohy

brko-2021-a-cestne-vyhlasenie.pdf