Kultúrne pamiatky
Kultúrno-historické pamiatky v obci Háj
Rímskokatolícky kostol
- pôvodne gotický kostol z roku 1381, dostavaný v roku 1454, zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi.
Pôvodne jednoloďový, bol prestavaný na trojloďový – lode sú zaklenuté valenou klenbou s hrebienkovými lunetami. Prístup do kostola tvoria dva gotické portály z XV. storočia s bohato profilovaným kamenným ostením. V presbytériu je malý výklenok pastofória s drevenými dvierkami, na ktorých sú gotické, železné, kované okutia, podobne i na dverách vedúcich do sakristie.
Barokový hlavný oltár, v strede s obrazom sv. Kozmu a Damiána, je z konca XVII. storočia. Kazateľnica je baroková z prvej polovice XVIII. storočia, krstiteľnica je kamenná, gotická z XV. storočia.
K najcennejším pamiatkam kostola patrí plastika Madona s Ježiškom na polmesiaci, ktorej autorom bol pravdepodobne rezbársky tovariš majstra Pavla z Levoče, ktorý pochádzal pravdepodobne z Turca. Jej vznik je datovaný do roku 1500 až 1510. Ako majetok rímsko-katolíckeho farského kostola sv. Kozmu a Damiána z Hája bola uložená v 40. rokoch minulého storočia do zbierok Slovenského národného múzea v Turčianskom sv. Martine. Terajšia veža kostola je 25 m vysoká a sú v nej umiestnené tri zvony. Pôvodné staré zvony boli v období 1. svetovej vojny zrekvirované. Od vzniku farnosti v roku 1340 účinkovalo v Háji 42 kňazov. Prvým bol v roku 1340 de Gay a posledným v Háji pôsobiacim kňazom od roku 1955 do roku 1972 bol Ján Hulla.
Bývalá Rímsko - katolícka fara, v súčasnosti materská škola.
Katolícka fara je barokovou stavbou z roku 1764, značne prestavanou v XX. storočí. Na chodbe, ako i v jednej miestnosti sú zachované barokové klenby. Rímsko-katolícky kostol sv. Kozmu a Damiána, pôvodne gotický, bol postavený okolo roku 1454, takmer úplne prestavaný začiatkom XVII. storočia, upravovaný v roku 1671 a zaklenutý roku 1720.
Evanjelický kostol
- z rokov 1819-1821, postavený v barokovo-klasicistickom slohu.
Kostol evanjelického augsburského vyznania bol postavený v rokoch 1819 až 182l v barokovo-klasicistickom slohu tolerančných chrámov. Vnútorná sieň je krytá dreveným trámovým stropom, na stene sa nachádza drevená protestantská empora. Oltár je z roku 1820. V strede je obraz Krista v Emauzoch, v nadstavci obraz Krista v Getsemanskej záhrade. Kazateľnica je empírová, krstiteľnica klasicistická, drevená z roku 1820. Liturgické náčinie dodnes používané tvorí strieborný kalich, luster, oltárne cínové svietniky, cirkevná pečať a medená krstná misa. Od roku 1910 sa pri kostole buduje cirkevná knižnica. Prvé zvony na kostolnej veži pochádzajú zo začiatku XIX. storočia, nová cirkev zadovážila zvony v prvých decéniách XX. storočia.
Kostoly sú dosiaľ živé. Farníci oboch cirkví nažívajú v obci v zhode. Obidva kostoly sú zapísané v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Prvý, takmer úplný súpis turčianskych farárov a kostolov vyhotovili pápežskí decimátori v roku 1332. Uviedli ich príjmy a odvedený pápežský desiatok. Farár Peter z Hája – de Guan mal príjem asi jednu hrivnu, od ktorej zaplatil desiatok 6 grošov. Prvým kňazom roku 1560 bol Tomáš Čudlík. S jeho príchodom do cirkvi prešiel aj kostol do užívania evanjelickej farnosti. Kostol bol majetkom evanjelikov až do vyhnania farára Andreja Bázlika do roku 1710, kedy bol chrám aj s farou evanjelikom odobratý. Po odobratí chrámu sa hájski evanjelici pridružili k artikulárnej cirkvi ivančianskej a po tolerančnom patente Jozefa II. ku cirkvi mošovskej. Tobiáš Masník roku 1640 žil pod panovaním Leopolda, kedy evanjelici, ale zvlášť kňazi a učitelia, boli pre svoju vieru prenasledovaní. Dostal sa pred bratislavský súd. Odtiaľto sa vyslobodil a vrátil späť do Hája roku 1686. Posledným kňazom prvého obdobia bol Andrej Blázi. Roku 1709 ho Jezuiti vyhnali z cirkvi. O rok neskoršie odobrali chrám aj s farou. Po vydaní tolerančného patentu cisára Jozefa II. roku 1781 sa náboženské právo evanjelikov rozšírilo a hájski evanjelici zatúžili po osamostatnení. Najviac sa s touto myšlienkou zaoberal vtedajší richtár a obecný notár Juraj Holeš. Roku 1819 boli posvätené základné kamene a 11. októbra 1820 bol posvätený kostol, ako je uvedené v cirkevnom archíve. Prvý farár oživotvorenej cirkvi bol Jozef Alexander Labát. Druhým kňazom bol Juraj Holuby, otec Karola Holubyho. Najdlhšie pôsobiacim farárom v Háji od roku 1971 do roku 1999 bol Milan Urbánek.